Posiadanie telewizora już jakiś czas temu stało się czymś oczywistym. Dziś można go spotkać niemal w każdym domu, za każdym razem otwiera on przy tym szerokie horyzonty dostosowując się do tego, co chcą oglądać kolejni domownicy. Telewizja jest dziś zresztą na tyle popularna, że większość ludzi nie potrafiłoby już bez niej żyć.

Nic w tym jednak dziwnego, skoro dzięki pilotowi zmiana kanałów może odbywać się nawet bez konieczności wstawania z łóżka. Trudno w związku z tym nie postawić sobie pytania o to, jaka telewizja jest najlepsza. Czy stawiać na rozwiązania kablowe, satelitarne, czy też może na telewizję cyfrową. Dzięki postępowi technologicznemu możemy dziś liczyć nie tylko na coraz większą liczbę programów telewizyjnych, ale i sposobów na ich emitowanie. Każda ma jednak zarówno swoje wady, jak i zalety, stąd też przydaje się znajomość jednych i drugich.

Telewizja w domu

Telewizja kablowa

Telewizja kablowa to w większości przypadków oferta przygotowana dla klienta przez sieci telekomunikacyjne. Zwykle składa się na nią pakiet różnych programów oraz ofert dodatkowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii HFC. Tu każdy program zajmuje 8MHz, dzięki kablowi koncentrycznemu można więc odbierać nawet 94 różne kanały telewizyjne. W Polsce na rynku sieci kablowych panuje duża konkurencja, dzięki której można liczyć nie tylko na bogatą ofertę, ale i na jej atrakcyjność cenową.

Telewizja satelitarna

Telewizja satelitarna z kolei działa w oparciu o nadajniki, które zostały umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Jej znakiem rozpoznawczym jest to, że ma znacznie większy zasięg niż ma to miejsce w przypadku telewizji kablowej. Choć ogranicza się jedynie do jednego nadajnika, gwarantuje dostęp sygnału do tych miejsc, w których nie ma miejsca dla sygnału naziemnego lub jego emisja nie jest opłacalna. Zawsze alternatywą jest dostęp online do ulubionych seriali online

Programy odbierane są z wykorzystaniem anteny satelitarnej i odbiornika, który jest zamontowany w zwykłym telewizorze. Dzięki łączom mikrofalowym sygnał jest wysyłany przez ośrodek badawczy do znajdującego się w kosmosie satelity, potem zaś odbiera się go i wysyła do potencjalnego klienta. Do niedawna wykorzystywano w tym celu systemy analogowe, dziś jednak dominują ich cyfrowe odpowiedniki, a analogi odchodzą w zapomnienie.

Nowoczesna telewizja cyfrowa

Nowoczesna telewizja cyfrowa bazuje z kolei na systemach MPEG-2 i MPEG-4. Pozwala na dostęp do wielu kanałów telewizyjnych i to nawet pomimo tego, że częstotliwość pasma jest zbliżona do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku telewizji analogowej. Umożliwia też łatwe wyszukiwanie nadawanych właśnie programów, wybieranie różnych języków, w jakich są nadawane, a nawet wyświetlanie napisów na ekranie.

Warto przeczytać