Trudno dziwić się dziś słysząc o rosnącej grupie osób korzystających z telewizji nadawanej za pośrednictwem Internetu. Serwisy VOD są dostępne na wielu platformach, a ich atutem jest to, że można z nich korzystać także dzięki urządzeniom mobilnym. Co więcej, jeśli mamy taką potrzebę, telewizja online może być przez nas oglądana również z wykorzystaniem telewizora.

Smart TV

Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest właśnie strumieniowanie jej z Internetu bezpośrednio na telewizor. Najczęściej odbywa się to dzięki temu, że sam odbiornik został wyposażony w platformę Smart TV. Nie brakuje jednak producentów, którzy dochodzą do wniosku, że bardziej opłacalne będzie inwestowanie we własne rozwiązania, a także tych, którzy korzystają z platformy Android YV, za której rozwój odpowiada Google. Oprogramowanie Smart TV pozwala nam na korzystanie z licznych aplikacji, dzięki którym możliwe staje się oglądanie materiałów wideo, w tym filmów oraz seriali.

W Polsce możemy korzystać z serwisów Ipla oraz Player.pl, uzyskując w ten sposób dostęp do najbardziej popularnych programów. Oczywiście, nie każdy myśli o tym, aby oglądać telewizje online na telewizorze. Jest to więc możliwe także na komputerze i urządzeniach mobilnych. Także w tym przypadku pojawiają się dodatkowe akcesoria, a ich wybór jest uzależniony od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystamy.

Telewizja od Apple

Apple TV

Jeśli więc posiadamy iPhone lub komputer Mac, możemy liczyć na Apple TV warte zainteresowania choćby dlatego, że aplikacja ta umożliwia korzystanie z zasobów oferowanych przez iTunes Score. Dzięki oryginalnej technologii AirPlay można nawet strumieniować bezprzewodowo materiały multimedialne, dostępna jest przy tym także opcja klonowania obrazu.

Chromecast

Osoby, które posiadają telefony z systemem Android oraz Windows także nie stoją na straconej pozycji. Tu przydaje się Chromecast oferowany przez Google. Pozwala on na wysyłanie multimediów zarówno z urządzeń mobilnych, jak i samej przeglądarki Chrome. W sprzedaży pojawia się dziś także coraz więcej mikrokomputerów, w których zainstalowany jest system Android, a treści wideo mogą być strumieniowane nawet przez niektóre konsole do gier.

Dostęp do materiałów telewizyjnych przez Internet nie jest dziś skomplikowany. Trudno jednak zgodzić się z tym, że nadszedł już czas, w którym powinniśmy zrezygnować z telewizji w klasycznym znaczeniu tego słowa. Oba systemy są komplementarne i można stosować je zamiennie, w zależności od tego, jakie potrzeby mamy w danym momencie. W przyszłości zresztą możliwości otwierające się przed nami będą jeszcze większe.

Warto przeczytać